Kiállok érted Workshop

3 napos workshop alatt újragondoljuk az előadást, és képezzük magunkat.




I. Az előadásban és foglalkozásban résztvevő színészek a színházi nevelés és a drámapedagógiai területén különböző szinten  képzettek. A workshop egyik fő célja, hogy a Kiállok érted előadás és foglalkozás kapcsán összegyűlt sokféle tapasztalatot az alkotócsoport a képzésvezető segítségével egységes szakmai keretbe helyezze.
-           

A műhelymunka ezen részének szakmai vezetője: Romankovics Edit volt, kurzusvezető segítői pedig: Feuer Yvette és Varjú Nándor.

II. A másik nagyon fontos cél, hogy mélyebben megértsük az erőszakot elszenvedett gyerekek lelkiállapotát a foglalkozáson keresztül, valamint szükség esetén értő figyelmünkkel a leghasznosabbak tudjunk lenni számukra. Mindehhez meghívott vendégelőadó-kurzusvezetőként Hoffmann Krisztina szociális munkást, a NANE munkatársát kértük fel. Téma: a traumás élmények működési sajátosságainak megismerése, felkészülés olyan helyzetekre, amikor az előadást traumatizált, vagy vélhetően traumatizált – abúzust elszenvedett – gyerekek nézik. Megterveztünk egy új feldolgozó foglalkozást a Kiállok érted célcsoportján belül is   kifejezetten a legveszélyeztetettebb fiatalok számára,  így most több foglalkozás-variációnk is van minden közönségre finomhangolva.

A workshop  résztvevői: (a Kiállok érted előadás és foglalkozás szereplői) Feuer Yvette, Háda Fruzsina, Hajmási Dávid, Kőszegi Judit, Száger Zsuzsa, Urbanovits Krisztina, Varju Nándor






A fiatalkori prostitúcióval foglalkozó "Kiállok érted" című előadásunk (Bohócok a Láthatáron -KV Társulat -Névtelen Utak Alapítvány) után és közben sok olyan történettel találkozunk gyermek otthonokban és iskolában, amelyek elképesztőek. Sok fiatal megnyílik és mesél nekünk arról, min ment és megy keresztül. Szeretnénk ilyenkor a lehető leghasznosabbak lenni számukra, ezért felkértünk egy tapasztalt segítőt (szociális munkás, szuprvízor, stb), a NANE egyik munkatársát, hogy tartson nekünk egy workshopot, ha úgy tetszik továbbképzést. 10 évig volt utcai segítő, rengeteg tapasztalata van bántalmazást elszenvedett nőkkel, dolgozott prostituáltakkal és bántalmazókkal is, férfiakkal és nőkkel egyaránt. Nevét az ő kérésére nem közöljük, mert rengeteg ügyet visz, sokszor folyamatos támadásoktól kísérve. Rengeteget tanultunk tőle, amiért nagyon hálásak vagyunk. Sokat mesélt a családon belüli erőszakról természetrajzáról, ciklikus jellegéről, az abúzust elszenvedők lelkiállapotáról, a kilépéshez szükséges kockázatelemzésről, az értő figyelemről, arról, mi az értő tanú, a gyerekvédelmi rendszer katasztrofális állapotáról. Persze szó esett a mostanában felszínre került zaklatási ügyekről is, a hatalommal való visszaélésről. Álljon itt pár konkrét szám: eddig a hivatalos adat az volt, hogy ma Magyarországon minden héten meghal egy nő családi erőszak miatt. Mostanában derült ki, hogy ez a szám még ennél is nagyobb. Szexuális erőszak esetén a latencia nagyon nagy:minden 167 esetre jut egy bejelentett eset (ami sokszor nem jut el a tárgyalásig). Az őket ért abúzusról valamilyen formában és módon mesélő gyerekek 98%-a igazat mond, viszont itthon az egész rendszer a rendőrségtől sokszor a hivatalosan kirendelt igazságügyi szakértőig arra épül, azt tételezi föl by default, hogy a gyerek hazudik. A megölt nők 70%-át partnere vagy volt partnere öli meg.A világon minden ötödik gyerek érintett valamiféle szexuális abúzusban...A magyar lakosság 80% gondolja, hogy a testi fenyítés rendben van nevelési célzattal... Ezek döbbenetes számok. Ezzel muszáj foglalkozni, és a mostani rettenetes hatalmi-szexuális visszaélések, amik sorra derülnek ki arra kell szerintem sarkalljanak minket, hogy vegyük észre mi folyik körülöttünk, ne toleráljuk, ne hunyjunk szemet, ne menjünk el amellett, ha valaki veri a gyerekét az utcán, a barátnőjét alázza, ha ordenáré módon beszélnek velünk vagy mással a munkahelyünkön, ha megfélemlítésben akarnak minket vagy másokat tartani. Ne mentegessünk, bagatellizáljunk, áldozat-hibáztassunk. Ezek a dolgok MIND összefüggnek. Rajtunk is múlik, hogy egy erőszakos, megfélemlítésen és büntetésen alapuló, erősen patriarchális és hierarchikus társadalmat építünk, vagy sem, Rajtunk is múlik hogy asszisztálunk az ilyen társadalmi megnyilvánulásokhoz, mert nem AKARJUK látni, hallani, mi történik, vagy kiállunk magunkért és másokért. Nincsenek a jók meg a gonoszok. Az van, amit te, meg én, meg mindenki tesz vagy nem tesz. Minden egyes nap.

Feuer Yvette



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések